İlham

Şu ufacık yerde kendimce bir şeyler karalamaya başladığımdan beri anladım yazmanın da kendi hayatı olduğunu. İstediğin zaman oturup yazamıyorsun. Gelmiyor o ilham dedikleri. Aklınıza düşeni not almayıp, ben bunu hatırlar yazarım bir gün dediğiniz anda işiniz bitmiş demektir. Gelmiyor o gün. İlhamın gerçek olduğunu da bu hafta içinde anayabildim ancak. Hani elle tutulur, sağlaması yapılabilen bir şey değil ya….. Sanki hayattaki her şey ölçülebilirmiş gibi. Kim dedi sana bunu kızım de bakalım bana diyemedim tabi kendime.Korktum içimdeki ölçmeye biçmeye hevesli goca garıdan. Siz bilmezsiniz ama ben iyi bilirim onu. Ne de olsa aynı bedeni paylaşıyoruz.

Konumuza dönecek olursam, ilhamın bana uğradığı gün elime düşenleri yazacaktım ben.

Yargılarımız

İnsanlar hakkındaki yargılarımızı genellikle başka insanlardan işittiklerimiz, okuduklarımız, fikirler ve söylemler üzerine kurarız. O vakit bu yargılarımızın doğruluğundan nasıl emin olabiliriz? Her kim ise, onu şahsen ve yakından tanımadan doğru sonuca nasıl ulaşabiliriz? Kaldı ki yakından tanısak bile gene kendi bakış açımıza, bilgi birikimimize göre fikir beyan etmeyecek miyiz?  Benim fikirlerim, söylemlerim yakın çevremi de etkilemeyecek mi? Onlar da tanımadıkları o kimse hakkında benim fikirlerim üzerinden bir yargıya varmayacaklar mı? Bu demek değil midir ki, başkalarının fikir ve söylemleri üzerinden, biri hakkında doğru sonuca ulaşmak  imkansız, hatta doğru diye bir şey yok. Neden o zaman bu kadar çok yargılıyoruz birbirimizi?

Endişeler

Endişeler çoğu zaman olan üzerine değil de olabilecekler üzerine kurulur. İnsanoğlu ihtimaller karşısında bu kadar endişelenmeye yerleşik hayata geçince mi başladı? İhtimal yüksek, çünkü kaybedecek bir şeylere sahip olmaya başlamıştır. Sahip olmaya başladığımız anda da endişe hastalığına yakalanmış olabiliriz. O günden bu yana sahip olduklarımız hatta olabileceklerimiz bile endişenin geri dönülemez şekilde içimize yerleşmesine neden olmuştur. O yüzden günümüz bizler hep endişeliyiz. Kaybedecek çok şeyimiz olduğuna inandığımız için daha çok şeye sahip olmaya çalışıyoruz. Endişelerimiz tren olmuş, vagon vagon sırtımızda……………….WhatsApp Image 2017-08-09 at 10.49.45 - Kopya