DYADO MRAZ DA KİM?

BG de doğmuş ve büyümüş olan herkes Dyado Mraz’ın kim olduğunu bilir. Bilmeyenlere kısaca anlatayım. Dyado Mraz ormandan yada okulun arkasından çıkagelen, şimdiki haliyle bildiğiniz Noel Baba dır. Onu karşılamak için bir ay öncesinden hazırlıklar başlar. Şiirler, şarkılar ezberlenir, çam ağacı ve okul süslenir, çekilişler yapılır, hediyeler alınır. Köylerde bu çekilişe aileler de katılır ve en büyük hediye de genellikle horoz olur; ama canlıııı!!! Büyük gün geldiğinde (31 Aralık olur genellikle), okul meydanında toplanılır ve kutlamalar başlar. Bizim köyde Dyado Mraz çam ormanından gelir genellikle. Sakalları, şapkası, hediye dolu çuvalı, kocaman çizmeleri ile heybetlidir.Hem inanmak istersin gerçek olduğuna hem de merak edersin acaba bu sene kimi Dyado Mraz yaptılar diye:)) Eğlencelidir yani! Sonrası daha da eğlenceli olur… şiirini okur hediyeni alırsın. Ya sevinir yada ama ben bunu beklemiyordum kiiii diye düşünür ama sesini çıkaramazsın çünkü hem kalabalıktır hem de Dyado Mraz getirmiştir hediyeni. Çocuklardan sonra büyüklerin hediyelerine sıra gelir.Onlar daha çok eğlenir bu duruma. Şiir yada şarkı söylemeleri gerekmiyor nede olsa:) En büyük hediye olan horoz da bulur yeni sahibini ama genellikle sonu sobanın üstünde kaynayan tencere olur. Böylece hediyelerin de yenilebildiğini görmüş olursun. Çok yönlü hayat eğitimi….

dyado mraz ile ilgili görsel sonucu

Bir iki kutlamada bizzat Dyado Mraz’ın aslında Sabragam olduğunu görmüşlüğüm vardır. Noel ağacımızda yanan mumlardan sakalının tutuşması, öğretmenimizin sakalını çekmesi sonucunda, sakalsız Dyado Mraz agamızla da karşılaşmış oldum. Ahali bu duruma güler çünkü senelik gırgır malzemesi çıkmıştır artık. Çocuklar almış oldukları hediyelerden, kalabalıktan ve miiiis gibi bayram havasından sarhoştur. Hediyeleşme bitince Dyado Mraz üstünü değiştirir, ahali dağılır ve horozu kim aldıysa o akşam ziyafet çeker. Bize de geldi bir seferinde horoz. Eeee, sonu tabii ki tencere oldu! Dyado Mraz iyidir, severim kendisini….masal gibidir. Geldi ve geçti.


Wikipedia ne demiş

Bulgaria[edit]

The Bulgarian name of Santa Claus is Дядо Коледа (Dyado Koleda, Grandfather Koleda), with Dyado Mraz (Дядо Мраз, “Grandfather Frost”) being a similar Russian-imported character lacking the Christian connotations and thus popular during Communist rule. However, he has been largely forgotten since 1989, when Dyado Koleda again returned as the more popular figure.[37]

Advertisement